Bármikor neki lehet látni ennek a pogácsának az elkészítéséhez, mert tényleg gyors. Vészhelyzetben ideális. A fiam versenyre ment és valami gyorsat szerettem volna csomagolni neki.
Hozzávalók:
40 dkg liszt (Nagyi titka extra finom)
10 dkg mascarpone
10 dkg szoba hőmérsékletű vaj
2 dl tejföl
1 tojássárgája
1 tk só
1 csomag Oetker expressz élesztő
Tetejére:
a megmaradt tojásfehérje
reszelt sajt
szezámmag
Elkészítése: A hozzávalókat kelesztőtálban összegyúrtam, 20 percre lefedtem. A megkelt tésztát lisztezett felületen kb. 3 cm-re kinyújtottam, pogácsaszaggatóval kiszaggattam. Sütőpapírral bélelt tepsibe tettem őket kicsit távolabb egymástól, mert reméltem az erőteljes növekedést. Tetejüket a tojásfehérjével megkentem, sajttal, szezámmaggal megszórtam. A sütőt hőlégkeverésen 160 fokosra melegítettem elő és a pogácsákat 20 perc alatt megsütöttem. Igazán omlós, pillekönnyű tészta lett belőle.
Ez az ínycsiklandó fogás bonyolultnak látszik, de mégsem igazán az. Úgy kezdődött, hogy zsenge kacsacombokból húslevest főztem. A leves nagyon finom lett, de abban biztos voltam, hogy egyikünk sem eszi meg főzve a húst. Ezért hirtelen megpirítottam és körbekerítettem egy kis ezzel-azzal, amit otthon találtam.
Volt előző napról 2 közepes főtt burgonya, néhány szem alma, egy kis dió, sajt, így ez készült belőle. A kevéske kis maradékokat jól beosztva négy ember bőségesen jól lakik evvel a mennyiséggel. Hozzávalók: A húshoz:
4 db pecsenye kacsacomb (1 kg) főzve
2 ek kacsazsír
só
bors ízlés szerint
egy zsenge ág rozmaring csak dob a dolgon
A gnocchihoz:
30 dkg főtt burgonya
1 tojás sárgája
6 dkg liszt
1 kk só
A töltött almához:
4 db közepes alma
1 marék dió
1 marék mazsola/ vagy itt aszalt áfonya
csipet fahéj
4 tk juharszirup
A sajtmártáshoz:
1 ek vaj
1 ek liszt
0,5 dl fehérbor
1,5 dl tej
1 csipet só
1 csipetbors
1 csipet szerecsendió
5 dkg gorgonzola sajt
Elkészítésük: Mivel a leghosszabb ideig az alma sül, így érdemes avval kezdeni. Az almákat megmostam, szárazra töröltem és egy speciális szerszámmal kivágtam a magházukat, de csak annyira, hogy az almák talpa épen maradjon. A belsejükbe felváltva diót, áfonyát töltöttem, meghintettem egy kevés fahéjjal és belecsorgattam egy teáskanálnyi juharszirupot. Az almákat sütőtálba állítottam és 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütöttem. A sajtmártáshoz besamelt készítettem. A vajat felforrósítottam és a lisztet egy percig pirítottam benne, közben sóztam borsoztam, szerecsendiót reszeltem bele, majd felengedtem tejjel. Folyamatos keverés mellett a bort is hozzáöntöttem és besűrítettem a mártást. A legvégén beletördeltem a sajtot, ami pillanatok alatt elolvadt. Félre tettem hűlni. Feltettem egy nagy fazék vizet főni. A gnocchihoz a főtt burgonyát lereszeltem finom lyukú reszelőn. Kicsit megsóztam, hozzáadtam a tojás sárgáját és a lisztet, nagyjából összegyúrtam a tésztát. Lisztezett felületen 4 darabra vágtam, hüvelykujjnyi rudakká sodortam és feldaraboltam, hogy nagyjából négyzet alakúak legyenek. Itt már szimultán készült a hús és a köret. Egy nagy serpenyőben felforrósította 2 kanál kacsazsírt és a sózott, borsozott, előzőleg megfőtt kacsacombokat megpirítottam benne mindkét oldalon úgy 3-3 perc alatt. A húst tányérra szedtem A forrásban lévő vizet megsóztam, és 4-5 adagra osztva a gnocchikat megfőztem benne. Csak addig voltak benn, míg felúsztak a víz tetejére, ekkor azonnal kihalásztam őket és a hússütésből megmaradt kacsazsíros serpenyőben landoltak. Mikor ott volt az összes gnocchi, alágyújtottam a serpenyőnek és erős lángon 5-6 perc alatt mindkét oldalukon pirosra sütöttem őket (ezt a remek ötletet Gordon Ramsaytől láttam). Itt a vége. Szinte egyszerre készült el minden, máris tálalhattam a finom ebédet.
Időnként hirtelen indulattól vezérelve sütök valami ilyesmit. Egy külhoni blogon olvastam, hogy ezt a mini pitét pizza tésztában sütik. Megpróbáltam. Kicsit kiszáradt, tehát én inkább ajánlom a hagyományos pitetésztát hozzá kicsit vakon előre sütve. De nem panaszkodom, mert az összes így pizzatésztában is elfogyott.
Hozzávalók: A pizzatésztához:
35 dkg BL-80 kenyérliszt
1 tk só
2 ek olívaolaj
2 ek mascarpone sajt
1,5 dl langyos víz
1,5 dkg friss élesztő
Ha pitetésztával készül:
30 dkg liszt
15 dkg hideg vaj
1 tojássárgája
1 tk só
1 ek hideg víz
Ragus töltelék:
2 ek olívaolaj
1 közepes vöröshagyma
egy fél zsenge kacsamell (20-22 dkg)
5 dkg angolszalonna
20 dkg barna csiperkegomba
1 közepes padlizsán (30 dkg)
1 ek kapribogyó
1 ek sherry ecet
2 ek aranymazsola
1 ek fenyőmag
2 ek friss bazsalikomlevél
só ízlés szerint
bors ízlés szerint
20 dkg koktélparadicsom
egy marék fekete olajbogyó
6-8 aszalt paradicsom
1 tk friss kakukkfű
Tetejére:
1 tojás
1 ek oregánó
színes bors
Elkészítése: Így egy kicsit bonyolultnak tűnő feladat, pedig, ha ez otthon van a kamránkban, pillanatok alatt összedobható. Természetesen a tésztával kezdtem. Minden figurázás nélkül az élesztőt belemorzsoltam a langyos vízbe, ahol 7-8 perc alatt habosra futott. Ezt és az összes többi hozzávalót dagasztógépben 5-6 perc alatt összegyúrtam, majd a tálat letakarva félretettem kelni. Ha ugyanezt pitetésztában sütnénk, akkor annak hozzávalóit kézzel nagyjából morzsásra morzsoljuk, vagy akár késes robotgépben párszor megforgatva ugyanezt az állagot elérve összevegyítjük. A pite tésztát nem szabad sokáig gyurmázni, mert akkor nem lesz omlós, hanem inkább gumis jellegűvé válik. Ezt a morzsás tésztát folpackba csomagolva fél órára hűtőbe tesszük. Majd kinyújtjuk kb. 0,5 cm vékonyra, kerek formákat vágunk belőle, amit kivajazott kis piteformákba fektetünk. Az ideális az, ha a tésztát befedjük sütőpapírral és valamilyen maggal ( bab, lencse, rizs) lenyomjuk, hogy ne fúvódjon fel a tészta és 180 fokos sütőben 10 percig "vakon" elősütjük. Majd a magokat és a sütőpapírt eltávolítva megtöltjük , tetejét lefedjük kerek tésztalapokkal, megkenjük felvert tojással és további 15-20 percig sütjük a sütőben.
A ragu elkészítése gyorsabb, mint a hozzávalók listájának leírása. A felkockázott vöröshagymát olívaolajon megdinszteltem. Következett a csíkokra vágott angolszalonna. Felkockáztam a padlizsánt, hozzáadtam a szalonnás hagymához és tovább pirítottam vele. A padlizsán gyorsan beszívja az olajat, de nem szabad többet hozzáadni. Később ki is adja magából. Következett a keskeny csíkokra vágott kacsamell, majd a negyedekre vágott kis barna csiperkék. Sóztam (csak óvatosan, mert a szalonna is sós. sőt a kapribogyó is), borsoztam. Következett a kapribogyó, a negyedelt olajbogyó, a mazsola. Ekkor hozzáöntöttem a sherry ecetet. Végül csak szinte melegíteni az aszalt paradicsom, a koktélparadicsom, kakukkfű és fenyőmag. Legvégén belekevertem a csíkokra vágott bazsalikomlevelet. Kicsit félretettem a ragut hűlni és a tésztát vettem kézbe. A pizzatésztával viszonylag egyszerű dolgom volt. Kinyújtottam 0,5 cm vékonyra és 12 cm átmérőjű köröket vágtam ki belőle, amivel a kis kivajazott formáimat kibéleltem, hogy egész a tetejükig felérjen a tészta.
A formákat megtöltöttem a raguval és kisebb körökkel (9 cm) lefedtem őket, hogy lelógjanak a piteforma oldalán, jól lefedjék azt. Tetejüket megkentem tojással és kis nyílást vágtam a közepükbe ollóval, ahol eltávozhat a keletkezett gőz. A maradék kis tésztadarabokkal díszítettem a pitéket.
A tészták tetejét megszórtam kevés szárított oregánóval és néhány borsszemmel díszítettem. A 180 fokos sütőben hőlégkeverésen 20 perc alatt megsültek.
A süteményt barátnőm mézeskrémes süteménye ihlette, amit elkészítettem már más ízesítéssel is. Szerintem a variációk sora végtelen. Lehet változtatni a krém, a csoki és a tészta összetevőin is. A tészta most könnyen nyújtható, kezelhető volt, míg előtte csak második nyújtásra lett jó.
Elkészítése: A tésztához valókat dagasztógépben összegyúrtam és fóliába csomagolva hűtőbe tettem fél órára. Addig feltettem 6 dl tejet melegedni. 2 dl tejjel elkevertem a két csomag pudingport és a mikor a tej felforrt, belekevertem a csokis keveréket. Kevergetve besűrítettem, majd hideg vízbe tettem az edényt, hogy hűljön a krém. Ekkor belekevertem a vajat is, had olvadjon el egyenletesen benne, és hagytam teljesen kihűlni a krémet. A tésztát a hűtőből kivéve négy részre osztottam, mindegyiket kinyújtottam akkorára, mint a tepsim (39x40 cm). Sütőpapírral béleltem ki, a tésztalapot belefektettem és 180 fokon , hőlégkeverésen 5 perc alatt megsütöttem. Konyharuhára tettem kihűlni. Mikor minden szoba hőmérsékletűre hűlt, összeállítottam a süteményt. Alulra került egy megsült mézes lap, majd azon elterítettem a fele csokipudingot. Erre újabb tésztalap került, amit beborítottam a lekvárral gazdagon, majd erre is egy lap, amit a puding másik felével kentem meg. Végül ezt a negyedik lappal takartam le. Vízgőz fölött a szőlőmagolajjal megolvasztottam az étcsokoládét és ezzel borítottam be a felső lapot. A kamrába tettem egy éjszakára pihenni. A sütemény annál finomabb lesz, minél tovább áll (no ez persze csak néhány napra vonatkozik, mert ez alatt úgyis elfogy, bármekkora mennyiséget készítek is.) Örök hálám Csillának, hogy megmutatta nekem ezt a finom receptet.
Ezt a süteményt két blogból tettem össze. Forrásaimat nagy élvezettel olvasom. Mindenki egy kicsit másképp írja le, de a végeredmény egy abbahagyhatatlan finomság. Erre a garancia már a hozzávalókban látható.
Elkészítése roppant egyszerű és gyors. A tésztához valókat egykeverőtálban gyorsan összegyúrtam. Enyhén lisztezett munkafelületen kinyújtottam 1/2 cm vékonyra és kiszaggattam a formákat. 170 fokon hőlégkeverésen 12 perc alatt megsütöttem. A tepsiben hagytam kihűlni. Már csak meg kell tölteni evvel az ínycsiklandó finomsággal. Aztán senki ne panaszkodjon, hogy nem tudja abbahagyni! Nekem nem ment.
Már régebben is elkészítettem ezt a finomságot, de most újra szükségem vált rá egy sütihez. A legegyszerűbb otthon elkészíteni és nem boltokban kajtatni utána. A friss, tartósítószer mentes mindig jobb és finomabb.
Hozzávalók:
1 citrom héja
két citrom leve (nekem 112 ml volt)
60 g gyümölcscukor
170 g vaj
3 tojás
1 csipet só
Elkészítése: A tojásokat elkevertem a cukorral, citromlével, citromhéjjal és a sóval és vízgőz felett folyamatos kevergetés mellet hevítettem, míg besűrűsödött pudingszerűen. Ekkor belekevertem a felkockázott vajat, míg sima, fényes, homogén krémet kaptam. Ezt hűtőbe tettem és csak másnap használtam fel. Jól záródó üvegben , hűtőben 2-3 hétig eltartható. De kinek tart ez el ennyi ideig?
4 ek aszalt paradicsom csíkokra vágva (Aldiban beszerezhető)
1 ek oregánó
1,5 tk só
Elkészítése: Nem sokat szórakoztam vele, nem futtattam az élesztőt sem, csak minden hozzávalót robotgép táljába dobáltam és kb. 10 percig dagasztottam, majd 20 percig pihentettem, megint átdagasztottam, majd kb. 40-50 percet kelesztettem letakarva a tálat a konyhapulton. A megkelt tésztát kiborítottam, három részre osztottam. Olajos kézzel hengereket formáltam belőle és a party kenyérformába csúsztattam. Mindkét végét lezárva 20 percig kelesztettem, aztán 180 fokon, hőlégkeverésen 20 perc alatt megsütöttem, A kisfiú meg hamm, bekapta.
Ma orvosi tanácsra húslevest főztem gyengélkedő kisfiamnak. Gondoltam semmit nem hagyok veszendőbe. A levest marhanyakból készítettem, mert viszonylag hamar finom puhára lehet főzni. Teletettem finom zöldségekkel is, ahogy illik. Előre eltervelt szándékkal két közepes krumplit is belepottyantottam a levesbe, mert ez kellett a körethez. Így miután megfőtt a leves, már kevéske munkával elkészült a második fogás is.
Hozzávalók: A körethez:
30 dkg a levesben főtt burgonya
30 dkg nyers burgonya
8 dkg vaj
1 nagy tojás
3 púpozott ek. parmezánsajt
1/2 csomag petrezselyemzöld
1 kk. só
1 kk. bors
1 csipet szerecsendió
A raguhoz:
1 ek olívaolaj
1 kis fej vöröshagyma
1 duci gerezd fokhagyma
20 dkg barna csiperke gomba
50 dkg főtt marhanyak
0,5 l passzírozott paradicsom
1 csipet só
1 csipet bors
1 kk. kakukkfű
1 tk. oregánó
Elkészítése: A levesben főtt burgonyát a vajjal és a tojással , sajttal robotgépben habosra kevertem, fűszereztem. A nyers krumplit meghámoztam, megmostam, szárazra töröltem és nagy lyukú reszelőn lereszeltem, a levet kinyomkodtam belőle és a krumplipürébe kevertem. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. Egy nagy méretű pogácsaszaggatót használtam a formázáshoz. Azt töltöttem meg a burgonyás keverékkel. 180 fokra előmelegített sütőben hőlégkeverésen 20-25 perc alatt aranybarnára sütöttem. A ragu is gyorsan elkészült. Egy kanál olívaolajon megpirítottam a felkockázott hagymát, majd hozzáadtam az ecsettel megtisztított negyedekre vágott gombát és a fokhagymát, sóztam, borsoztam, megszórtam kakukkfűvel, oregánóval és így pirítottam kb. 3 percig, majd hozzáadtam a főtt, felkockázott marhahúst. Ezt is sütöttem 2-3 percig, majd felöntöttem a passzírozott paradicsommal, amivel már csak összeforraltam a gombás húst és máris tálalhattam. Nekem a régi menzai főtt marhahúsos paradicsomszósz jutott az eszembe róla, de fényévekkel ízletesebb lett.
Kolléganőm nagyon finom csoki mousse-al lepett meg minket a minap. Az ő ötlete volt, hogy milyen jó lenne külön kis egyszemélyes torták készítése. Ő nagyon profi módon süt tortákat. Én kevésbé, de tetszett az ötlet. Vettem kis kerek és négyszögletes sütőformákat nemrégiben, így igazán könnyű dolgom volt. Összekevertem a tésztát és megsütöttem. Ezt azért kész kekszből és némi vajból is el lehet készíteni, de én meggyes piskótatortát sütöttem hozzá.
Hozzávalók: 12 formához A tésztához:
20 dkg félfogós liszt
10 dkg gyümölcscukor
4 tojás
0,5 dl szőlőmagolaj (lehet lágy vaj is)
2 ek kakaópor
1 csapott tk. sütőpor
1 üveg meggybefőtt vagy magozott meggy
A mousse-hoz:
30 dkg étcsokoládé
4 dl tejszín
10 dkg vaj
3 ek kakaópor
2 ek gyümölcscukor (akár el is hagyható)
3 tojás
2 lap zselatin
Tetejére:
2 ek kakaópor
5 dkg étcsokoládé
meggy
Elkészítése: Kezdhetjük a mousse-al, mivel annak hűlnie kell a hűtőben. A lapzselatint eltördeltem, hideg vizes tálkába tettem ázni. Az étcsokoládét a vajjal vízgőz felett felolvasztottam, végül belekevertem az átszitált kakaóport is. Majd egy tálban a tojások sárgáit és a gyümölcscukrot folyamatos keverés mellett besűrítettem. A tejszínből kemény habot vertem, amihez folyamatosan robotgéppel hozzákevertem a csokoládés vajat és a sűrű tojássárgáját és a kicsavart zselatint is. Végül lazításnak felvertem a tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá és evvel lazítottam a csokihabot. Robotgéppel kevertem össze ezt is, majd a hűtőbe tettem dermedni. Következett a piskótatészta. Nem csináltam nagy felhajtást. A tésztához valókat egy keverőtálban robotgéppel összekevertem. A formákat belülről kikentem szőlőmagolajjal és mindegyikbe kb. hüvelykujjnyi tésztát töltöttem. Annyi meggyet dobáltam bele, hogy majdnem tele legyen a tészta piros gyümölcsökkel. 170 fokon hőlégkeverésen kb. 10 perc alatt megsütöttem őket. Mikor langyosra hűltek, kiűztem őket a hideg erkélyre, hogy gyorsabban elkészüljenek. A már kihűlt tésztán egyenlően elosztottam a mousse krémet. Elsimítottam a tetejét és hűtőbe tettem dermedni egy éjszakára. Buzgón imádkoztam, hogy legyen egybe a krém reggelre, mivel meglepetésnek szántam és nem lett volna időm mással pótolni. Imám meghallgatásra talált. Másnap még meghintettem kevés cukrozatlan kakaóporral, reszeltem rá 70 %-os étcsokoládét és a tetejét egy szem meggyel díszítettem. Büszkén mondhatom, hogy csak pozitív visszajelzést kaptam és hát magamnak is igen ízlett a végeredmény.
Ez itt molnárkáim társa volt a dagasztó másik tégelyében. Szerencsére olyan kenyérsütőt vettem, amibe egyszerre két félét is lehet készíteni. Sütésre mondjuk nem használom, de dagasztani ideális, ha nem akarok sok embernek egyszerre sütni. Magamnak ezt a kenyeret sütöttem meg. (Szerintem sütni tudok, de fotózni azt nagyon nem. De ami késik, nem múlik.)
Elkészítése: Külön készítettem a tang zhongot: a tejet elkevertem a liszttel, majd folyamatos habverővel való kevergetés mellett felforraltam, majd lehűtöttem. A langyos vízben a cukorral felfuttattam az élesztőt. Minden hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mértem és 10 percig dagasztottam tésztát. A kelesztést már nem melegítve csinálom, csak hagyom, hogy magától szobahőmérsékleten megkeljen. A megkelt tésztát átgyúrtam, téglalap alakúra nyomkodtam, aztán feltekertem. Ezt a hengerformát fektettem a formakenyér sütőbe. Abban újabb 20-25 percig kelesztettem. Közben a sütőt előmelegítettem 230 fokra. Mielőtt a forróságba toltam volna a tésztát, lespricceltem langyos vízzel, sőt ezt megismételtem még kétszer sülés közben is, és akkor is mikor a kenyeret kivettem a sütőből. 15 perc után lecsökkentettem a hőmérsékletet 180 fokra és ezen sütöttem, míg a kívánt színt el nem értem. Ekkor a kenyeret rácsra tettem, kapott egy utolsó permetet és hagytam kihűlni.
Valami fűszeres, teljes kiőrlésű,magos kenyeret sütöttem magamnak. Hogy a fiam ne érezze magát kirekesztettnek, így a kenyérsütő másik üstjébe bekészítettem egy kis fehéret, ne szidjon meg, hogy csak egészséges készül.
Elkészítése: A tejet és a vizet összekevertem a cukorral, meglangyosítottam és belemorzsoltam az élesztőt, a szokásos módon felfuttattam. Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mértem és megdagasztottam vele. 40 percig kelesztettem, majd lisztezett felületre borítottam, öt egyenlő részre osztottam, zsemléket formáltam belőlük és sütőpapírral bélelt tesibe tettem. A tetejét megkentem a maradék tojásfehérje és víz keverékével. 180-190 fokon hőlégkeverésen 15-16 perc alatt szépre megnőnek, megsülnek.
Jókora adaggal sütöttem ebből a kifliből, mert sok mindenkit szerettem volna megkínálni belőle. Persze megint úgy alakult, mint máskor is szokott, benéztem a hűtőmbe, vajon mit tudnék a lakóiból összeállítani ami ehető. A túrót már ott méregettem napok óta. Mindig bedőlök a fiamnak, és azt hiszem, ha mondja, akkor meg is fogja enni a túrót, aztán csak húzogatja az orrát. A múltkor is megrendelte a Rákóczi túróst, evett belőle egy szeletet, a többit pedig ránk hagyta. Csoda, hogy lassan gurulok? De vissza a kiflikhez.
10 dkg krumplipüré (ha nincs maradék, 2-3 ek burgonyapehely)
1 tojássárgája
1 dl joghurt
2 dl langyos víz
5 dkg vaj
0,5 dl olívaolaj
15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
40 dkg BL-80 kenyérliszt
1 tk cukor
2 dkg friss élesztő
1,5 tk só
Töltelék:
20 dkg túró (nagyon finom a cottage chees is)
10 dkg bacon
Tetejére:
5 dkg reszelt ementáli sajt.
Mint a képen is látható, csak a fele tésztából lett kifli, a másik feléből mosolygós zsemléket sütöttem. Elkészítése:
A langyos vízben elkevertem a cukrot és a szétmorzsolt élesztőt, 8-10 perc alatt habosra futtattam. Dagasztógépbe mértem a hozzávalókat, majd hozzáadtam a megkelesztett élesztős vizet is és 8-10 percig dagasztottam. Letakarva félre tettem a ruganyos tésztalabdát, de fél óra elteltével még egyszer átdagasztattam a géppel majd újabb 40 perces kelesztés következett. Lisztezett munkalapra borítottam a kétszeresére megkelt tésztát és elosztottam 2 egyenlő részre. Az egyik felét újabb hat adagra szedtem szét és ezekből szép kerek zsemléket formáztam, sütőpapírral bélelt tepsibe ültettem.
A másik felét kinyújtottam kb. 40 cm átmérőjű körré, és ezt a kört osztottam el hat cikkre.
Minden cikkre tettem egy kanál túrót, megborsoztam. A baconszeleteket kockákra vágtam fel és teflon serpenyőben ropogósra sütöttem, Ezzel koronáztam meg a túrót, majd feltekertem a kifliket és mentek a tepsibe kis duci kollégáik mellé. A megmaradt tojásfehérjével megkentem a péksütemények tetejét. A zsemlékre magokat szórtam, a kiflikre reszelt sajtot. 180 fokos sütőben hőlégkeverésen 20 perc alatt megsültek. Aki ezekből egyet megeszik, az garantáltan jól lakik.